منوی اصلی
بیناباج
در نظر سنجی وبلاگ شرکت کنید.
 • مجتبی تقوایی دوشنبه 8 خرداد 1396 12:02 ب.ظ نظرات ()

  قله سیاه کوه (Siyah kuh) بلندترین قله از منطقه کوهستانی کوه‌های خراسان جنوبی است که در جنوب غربی گناباد در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است.

  موقعیت جغرافیایی

  قله سیاه کوه در استان خراسان جنوبی و جنوب غربی شهر گناباد و شمال شرقی فردوس قرار گرفته است. این کوه از شمال به روستای کاخک، از شمال غربی به خانیک و کلات، از غرب به گستج و بیدستان، از جنوب به نوبهار و کریمو و از شرق و شمال شرق به روستاهای مزدآباد شهر و بیناباج محدود می‌شود.

  سیاه کوه در شرق منطقه کوهستانی به طول تقریبی 30 کیلومتر واقع شده است که در راستای شمال شرقی به جنوب شرقی از شمال شرق روستای آهنگ آغاز می‌شود و تا شرق خضری دشت بیاض امتداد می‌یابد. عرض متوسط این منطقه حدود 12 کیلومتر است که با حرکت به سمت شرق عرض بیشتر می‌شود ارتفاع متوسط این منطقه حدود 2000 متر می‌باشد و از جمله مناطق مرتفع استان خراسان جنوبی به حساب می‌آید. جاده اتومبیل رو گناباد به فردوس با عبور از گردنه‌ایی 2000 متری این منطقه کوهستانی را قطع می‌کند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی چهارشنبه 3 خرداد 1396 05:18 ب.ظ نظرات ()

  «شهید حسن بیناباجی »

  شهید حسن بیناباجی

  متولد : 1340 بیناباج –گناباد

  شغل : پاسدار کمیته انقلاب اسلامی

  تاریخ شهادت :18/8/1360

  شهید حسن بیناباجی در سال 1340 در بیناباج گناباد متولد شد .تولد او همچون بسیاری از شهداء در میان خانواده ای مستضعف و در عین حال مذهبی بود. او از همان اوان کودکی با فقر و استضعاف آشنا شد .تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت به پایان رسانید و در دبیرستان نواب صفوی به ادامه تحصیل پرداخت.در اوج انقلاب اسلامی ایران او نیز از کسانی بود که بر علیه طاغوتیان زمان فریاد برآورد و با امت پرخروش در تظاهرات خیابانی شرکت می نمود و علاوه بر آن در محله عدل خمینی مشهد نمونه ای از یک مبارز ِ متقی بود و در دبیرستان نیز به عنوان فردی انقلابی شناخته شده بود. در 22 بهمن حسن به آرزوی دیرینه اش که همان پیروزی انقلاب اسلامی بود رسید. با پیروزی انقلاب اسلامی شهید بیناباجی در سنگر مدرسه ، به افشای روشهای اغفال گرانه گروهکهای ضد انقلاب اهتمام ورزید.

  وی زمانی که انقلاب اسلامی ایران نیاز مبرمی به نیروهای مؤمن داشت ندای امام (ره)را لبیک گفته و به عضویت کمیته انقلاب اسلامی در آمد .باشروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران او نیز همانند تمام جوانان مشتاق ایران راهی جبهه های دفاع مقدس گردید و ماهها در جبهه ها بود پس از بازگشت وی به مشهد بود که منافقین اعلام جنگ مسلحانه علیه جمهوری اسلامی نمودند و هم صدا با آنها بنی صدر خائن نیز شروع به کارشکنی و خیانتهای مدوام بر علیه انقلاب نمود.حسن نمی توانست این خیانتها را ببیند و ساکت بنشیند چراکه او در میدانهای مبارزه و جبهه ها رشادتها و شهادتها را دیده بود و نیک می دانست که این پیروزی ثمره خون هزاران شهید و معلول است و نمی بایست به سادگی ثمره خونهای پاک شهداء را از دست داد.و به همین خاطر مبارزه پیگیر را علیه این کوردلان مزدور آغاز کرد و سرانجام در شب 18/8/1360 طی یک تعقیب و گریز با منافقین به شهادت رسید.

  قسمتی از وصیت نامه شهید حسن بینا باجی:

  سلام بر شما پدرو مادر خوب و مهربانم ، سلام بر شما پدرو مادری که زجرها کشیدید و فداکاریها کردید تا من را به این سن وسال رساندید که بتوانم این چنین فداکارانه در سپاه اسلام قرارگرفته و به فرمان اماممان با سربازان بعثی و کافر صدام که علیه انقلاب و اسلام برخواسته اند به مبارزه برخیزم...

  برادران و خواهران مسلمان؛

  این انقلاب را همیشه همچون حال حمایت نمایید که سعادت همه شما در پیروزی کامل این انقلاب است... از مبارزه با آمریکا هرگز غفلت ننمائید که آمریکا در پی فرصت است و مثل اکنون با الهام از رهنمودهای امام در دهان امپریالیست بزرگ و شیطان صفت بزنید.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی چهارشنبه 3 خرداد 1396 05:12 ب.ظ نظرات ()

  آرش فهیم

  فتح خرمشهر نه یك واقعه نظامی، بلکه یك مفهوم انسانی است؛ تاریخ ایران مملو از حوادث تلخ و شیرین و فراز و نشیب‌های مختلف است. از 22 بهمن سال 57 به این سو حركت تاریخ در ایران دیگر گونه می‌شود. اگر تا پیش از این زمان ، تاریخ معاصر ما با شكست و سقوط و عقب‌نشینی و از دست رفتن بخش‌های مختلف كشور و تسلیم شدن در برابر قدرت‌های بیگانه آغشته شده بود، با پیروزی انقلاب اسلامی جریان تاریخ در ایران مسیر متفاوتی را در پیش گرفت. از این به بعد بود كه پیروزی، سربلندی، مقاومت و تاراندن مهاجمان و سرسختی برای حفظ حتی یك میلی‌متر از خاك كشور، تبدیل به رسم ایرانیان شد. برای نخستین‌بار درتاریخ معاصر، ایران وارد یك جنگ نابرابر و همه‌جانبه شد و اجازه نداد وجبی از خاك سرزمین‌مان اشغال شود. فتح خرمشهر، پایانی بود بر صدها سال به یغما رفتن خاك این سرزمین كه به واسطه حماقت و خیانت پادشاهان بر تاریخ ما تحمیل شد. حتی رژیم استبدادی- استعماری پهلوی نیز بخش‌هایی از کشورمان را به بیگانگان بخشید؛ از جمله بحرین. این بار ملتی كه با دم مسیحایی امام خمینی(ره) زنده شده بود، با تكیه بر توانمندی‌ها و ایمان خود، تاریخ را تغییر داد و به این ترتیب، سوم خرداد، روزی شد به وسعت همه تاریخ و خرمشهر، شهری شد به بزرگی یك ملت. به همین دلیل بود که فرمانده بزرگ این آزادسازی در سخنی تاریخی و تاریخ‌ساز فرمود: «فتح خرمشهر فتح خاك نیست، بلكه فتح ارزش‌های اسلامی است.»
  کافی است تا بار دیگر وقایع و روزشمار جنگ را مرور کنیم و بر این حوادث تأمل بیشتری نمائیم تا این حقایق را بهتر درک کنیم. روزهایی که دشمنان ایران خواب‌های پلیدی می‌دیدند و در رویاهاشان ایران را در عرض چند روز تصرف می‌کردند. جلسه مطبوعاتی صدام با خبرنگاران در تاریخ  (10 نوامبر 1980 - 19 آبان 1359)  را فراموش نکرده‌ایم که گفت ادامه حرف‌هایم باشد چند روز دیگر در تهران! و بعد برای خرمشهر- یا به قول خودشان محمره- هم یک خط اتوبوس راه‌اندازی کرد تا مردم بروند و قدرتش در گرفتن یک شهر از ایران را ببینند! اما تنها 575 روز گذشته بود که سربازان خدا همه این خواب‌ها را آشفته کردند.
  واکنش رسانه‌های بیگانه نیز در نوع خودش قابل توجه بود؛ این رسانه‌ها كه از ابتدا توانایی‌های رزمندگان اسلام را نادیده می‌گرفتند و آزادی خرمشهر را امری محال اعلام می‌كردند، پس از فتح خرمشهر دچار تناقض‌گویی شدند و از پیروزی ایران در جنگ سخن گفتند. به عنوان مثال ، رادیو بی‌بی‌سی، پس از شكست نیروهای عراقی در خرمشهر گفت: همان‌طور كه بدون شك اطلاع دارید، دیروز بندر خرمشهر پس از 20 ماه دوباره به دست نیروهای ایران افتاد. بدین ترتیب، ایران هم اسماً و هم رسماً در جنگ كاملاً پیروز شده است.
  واشنگتن پست نیز در این مورد نوشت: بازپس‌گیری بندر خرمشهر نمایانگر پیروزی تقریباً كامل ایران در این جنگ بوده است.
  روزنامه گاردین انگلیس نوشت: سقوط خرمشهر یعنی سقوط آخرین و مهم‌ترین افتخار جنگی عراق كه ایرانی‌ها با بازپس‌گیری آن این برگ برنده را كه به وسیله آن عراق می‌كوشید ایران را پای میز مذاكره بكشاند از دست بغداد ربودند.
  بنابراین آزادی خرمشهر تنها یك پیروزی ساده نبود بلكه این پیروزی آغازی بر شكست‌های پیاپی دشمن در جبهه‌های نبرد شد و در واقع آزادی خرمشهر پایان توهم دشمنانی بود كه به شكست و اشغال خاك ایران و نابودی نظام نوپای جمهوری اسلامی دل بسته بودند.
  و به این ترتیب فتح خرمشهر تبدیل شد به نقطه عطفی برای هشت سال دفاع مقدس و روزی مهم در کل تاریخ ایران. آنچنان که صدام پس از شکست در عملیات بیت‌المقدس و از دست دادن خرمشهر و به اسارت رفتن 19 هزار سرباز ارتش بعث به صراحت گفت «من صدای شکستن استخوان‌های ارتش عراق را در خرمشهر شنیدم.» و نه تنها این حادثه استخوان‌های ارتش صدام را شکست که پشتوانه‌ای شد برای پیروزی‌های آینده ایران و شکست‌های دیگر استکبار. حتی امروز هم اگر ملت ایران در برابر انواع و اقسام فشارها ایستاده است و از عربده‌کشی‌های سلطه‌گران نمی‌هراسد، ریشه‌اش به همان فتح بر می‌گردد. این اشتباه است كه آزادسازی خرمشهر صرفاً به عنوان یك واقعه تاریخی پنداشته شود، درحالی كه این موضوع یك منبع الهام‌بخش و نوعی تجلی حقیقت درباره بزرگی یك ملت و فرهنگش است. با نگاهی عمیق‌تر می‌توان ایستادگی كشورمان در مقابل تندبادهای بعدی را هم متكی به همین فتح شناخت. اگر هم بخواهیم در آینده از سایر موانع پیش رو بگذریم، چاره‌ای نداریم جز اینكه به طور دائم به آن دوران مراجعه كنیم؛ هم امروز را به آن گذشته درخشان متصل كنیم و هم درخشش آن دوران را برای شرایط كنونی بازتعریف كنیم. به خصوص اینكه امروز نیز جبهه‌های مبارزه جدیدی در مقابل جامعه ما ایجاد شده و اكنون نیز درحال دفاع هستیم.
  حالا 35 سال از آن واقعه بزرگ و افتخارآمیز گذشته است. روز سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر هم تبدیل به یک مناسبت بزرگ شده‌اند و هرسال از چند روز قبل و پس از این تاریخ برای این روز جشن گرفته می‌شود. اما آیا این پیروزی و این شهر که باید آن را جغرافیا و تاریخ حماسه دانست، جایگاه واقعی خود را نزد ما یافته است؟ متأسفانه با اینکه سه دهه از این واقعه گذشته، هنوز هم بسیاری از واقعیت‌های تلخ و شیرین مربوط به سقوط و فتح خرمشهر مکتوم مانده است. ناگفته‌هایی که اگر درباره آن‌ها بیشتر حرف زد و تحلیل کرد، می‌تواند منجر به افزایش آگاهی جامعه نسبت به مسائل پیرامونش شود.
   هنوز هم درباره خیلی از مسائل پشت پرده اشغال خرمشهر ناگفته‌های فراوانی است. درباره این موضوع مهم که چه کسانی این بخش از کشورمان را به حراج گذاشتند سخن چندانی گفته نمی‌شود. اتفاقا همان افراد، امروز هم در آن سوی مرزها درحال وطن‌فروشی هستند و هر شب در شبکه‌های تلویزیونی بیگانه حضور می‌یابند و درباره نبود حقوق بشر و آزادی و دمکراسی در ایران انتقاد می‌کنند! در مقابل این‌گونه افراد ، بزرگانی هم که آن روز از خود گذشتند تا خرمشهر برای ایران بماند، امروز نیز درحال مقاومت و نبرد دیگری هستند.
  یکی از نمودهای بی‌توجهی ما به قضایای خرمشهر را می‌توان در سینمایمان دید؛ با گذشت این همه سال از آزادسازی خرمشهر، هنوز حتی یک فیلم- باور کنید که فقط یک فیلم- هم درباره این موضوع مهم ساخته نشده است.
  غفلت نخبگان و مسئولان و افرادی که می‌توانند درباره خرمشهر و آزادی آن در دوران دفاع مقدس کاری کنند اما نمی‌کنند‌، خسارت‌های فرهنگی فراوان و متعاقب آن خسران‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی بسیاری را در پی دارد. اگر ما به وسیله ابزارهای فرهنگی خود به معرفی حماسه‌ها و قهرمانان خود اقدام نكنیم، دیگران خواهند بود كه این جای خالی را پر می‌كنند.
  نمی‌توان بسیاری از زحمات کشیده شده برای بازسازی خرمشهر طی سال‌های پس از جنگ را نادیده گرفت. اما واقعیت این است که حق این شهر و مردم سرفراز و دلاور آن به هیچ وجه ادا نشده است. مسئولان کشور نسبت به این شهر و شهروندانش مدیون هستند. دینی که همچنان بر گردن ما سنگینی می‌کند. چون مردم این شهر با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. با توجه به اینکه بهانه این نوشتار‌، بزرگداشت فتح خرمشهر است‌، بهتر است کاستی‌های موجود در این شهر را نیز از زبان یکی از قهرمانان این حماسه بازگو کرد. سیده زهرا حسینی‌، یکی از نام‌های برجسته مقاومت خرمشهر است. او را با کتاب «دا» می‌شناسیم. کتاب خاطرات این بانوی مبارز از سال‌های اشغال و آزادی خرمشهر ازجمله‌پر فروش‌ترین کتاب ها در کشورمان است. خانم حسینی بارها در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود به طرح مشکلات امروز مردم این شهر پرداخت. از جمله اینکه یک بار به مناسبت سوم خرداد در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و گفت: «هنوز زخم خرمشهر التیام نیافته و عفونی شده است. امیدوارم وکلای ملت اجازه ندهند این عفونت تبدیل به سرطان شود. خدا می‌داند که مردم خرمشهر و آبادان و شهرهای جنگ‌زده هنوز نمی‌توانند آن طور که لایق‌اند، در این روز شادی کنند.
   من از شما که نمایندگان این ملت هستید، تقاضا می‌کنم به مسئولیت بزرگی که بر گردن دارید، عمل کنید. روزی که شما از مردم رأی گرفتید و به مجلس آمدید، برای این بود که مشکلات مردم را حل کنید. هنوز مردم خرمشهر و آبادان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و من از شما می‌خواهم که اجازه ندهید خون شهداء به هدر رود و ‌خانواده شهدا بگویند کاش عزیزانمان از دست نمی‌رفتند تا ما امروز در این حد ذلیل نمی‌شدیم. بنده مشکلات را به رهبر معظم انقلاب گفته‌ام و ایشان به من دلداری دادند و فرمودند که «‌حتما پیگیری می‌شود» و من امیدوارم که شما نمایندگان شریف ملت ایران به فکر مردم مظلوم خرمشهر باشید و اجازه ندهید که مردم این شهر از بین بروند.»
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic