منوی اصلی
بیناباج
در نظر سنجی وبلاگ شرکت کنید.
 • مجتبی تقوایی یکشنبه 29 فروردین 1395 01:41 ب.ظ نظرات ()

  آخرین ویرایش: یکشنبه 29 فروردین 1395 01:46 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 28 فروردین 1395 09:23 ب.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 28 فروردین 1395 09:23 ب.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 28 فروردین 1395 09:20 ب.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: شنبه 28 فروردین 1395 09:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 28 فروردین 1395 12:31 ب.ظ نظرات ()
  بفرمایید آجیل محلمان،بیناباج،
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی پنجشنبه 26 فروردین 1395 10:26 ق.ظ نظرات ()

  DSC_0014

  به نام خداوند بی همتا و درود بر تمام انسان های پاک نهاد.

  از زلزله ۱۳۴۷ که کودکی بیش نبودم در دیار گناباد و کاخک خوبی ها دیده و این خطه را نقطه آرمانی برای خود برگرفته بودم و همواره به اعتلای آن می اندیشیدم، یکه و تنها با سختکوشی و توکل بر خداوند سبحان مسیری را پیمودم که همواره به آن افتخار میکنم، طریقی سرشار از خدمت، صداقت و یکرنگی به گونه ای که در چهارگوشه خراسان علی ابن موسی الرضا (ع) از ارض طوس گرفته تا ابرشهر تاریخی نیشابور و مردمان سلحشور قوچان و بجنورد و نیکان پاک سرشت سبزوار ، اسفراین ، بیرجند ، خواف ، قائنات و همشهریان خوبم گناباد و بجستان اثری گذاشتم و به آن دل خوش کرده ام و در کمال شجاعت و شهامت مسیری از صداقت را در عالم سیاست گشودم که باورش در این زمانه بسیار دشوار بود، البته همواره پاداشش را از ناحیه خداوند سبحان و مردم نیک سرشت دریافت کردم و همین مرا کافی بود و به زعم خود در اوج توانمندی و مهارت توسعه ای و در حالی که صاحب منصب بوده ام ضمن افتخار به زادگاهم روستای بیناباج به کمک مردمان دیار خود گناباد و بجستان آمدم تا تجربیات گرانسنگ خویش را به آنها تقدیم و شاید مسیر پر افتخار تری را در توسعه و عمران برای آنها که مستحق همه گونه محبت اند بگشایم.

  هرچند در این مسیر توهین ها ، تهمت ها و ناروا شنیدم و شرایط را همانند گذشته ندیدم و فقر ، بیکاری و رنج مردم ، تاثر مرا افزون نمود ، لکن چون غالبا سمت حاکمیتی داشتم و در فضای نا آشنا قرار گرفتم متاسفانه تا حدود خود نیز بعضا متاثر از این ناملایمات رفتار احساسی برگزیدم که در شان یک سیاست مدار کهنه کار نبود و به ناچار مصادیقی را هرچند درست بیان داشتم که کتمان آن جوانمردانه تر بود تا افشا آن و هزینه ای بود که بایستی در عوض هوا نفس پرداخت میکردم.

  در خاتمه خوشحالم که دینم را در این برهه از زمان به انجام رساندم و با انسان های پاک سرشت مجددا پیوند خوردم و با آنها احساس مشترکی از عدالت خواهی پیدا نمودم و تا جایی که توانستم گفتم و به بیان دیدگاه ها و نظرات اصلاحی خود پرداختم و در عین پاک دستی ، صداقت و یکرنگی فعالیت انتخاباتی را آغاز نمودم و فکر میکنم آنچه بدست آورده ام از آنچه از کفم رفت بیشتر بود.

  به شعور ملت مردم قهرمان ایران ، خاصه مردم خونگرم و متدین گناباد و بجستان و انتخاب شان احترام میگذارم و نیک میدانم مردم این سامان اجازه نخواهند داد بیش از این دچار سنگ تفرقه گردند و از کویر ساده و کاریز دست ساز آنها و همت گذشتگان خود درس خواهند آموخت و دیار خویش را مجددا خواهند ساخت، این حقیر نیز به خدایی که مسیر را همواره برایم باز نموده توکل جسته و کمر بسته نیز در صورت نیاز در خدمت همشهریان عزیزم خواهم بود و با همه تجربیات از همه کاستی ها و قصوری که داشتم عذرخواهم و همواره خیرخواه تان بوده و به اعتلای آن سامان فکر خواهم کرد.

                                                 سید جلال هاشمی

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 فروردین 1395 10:36 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی پنجشنبه 26 فروردین 1395 10:09 ق.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 فروردین 1395 10:11 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی دوشنبه 23 فروردین 1395 11:58 ق.ظ نظرات ()

  طرز شهادت امام هادی سلام الله علیه

  نخستین فرزند امام جواد علیه السلام در نیمه ماه ذى الحجه سال 212 هجرى دیده به گیتى

  گشود.

  پس از پدر، درخشان ترین و شامخ ‌ترین شخصیت اسلام بود.

  امام علیه السلام معاصر با خلفا و زمامدارانى بود كه آنان را محوشدگان مى نامند.

  معتصم عباسى محو در خونریزى، هارون و واثق پسرش محو در لذت طلبى و جعفر و متوكّل برادر

  وى، محو در عقده هاى روانى بودند.

  اسم شریف آن حضرت ((على)) و كنیه او ((ابوالحسن)) بود و چون در ائمه مكنى به این كنیت بودند به جهت تعیین آن جناب را ((ابوالحسن الثالث)) مى گویند. القاب شریفه زیاد و اشهر آن ها ((نقی)) و ((هادى)) است. گاهى آن حضرت را ((نجیب)) عالم، فقیه، ناصح، طیب و مؤتمن مى‌گفتند.

  چون آن حضرت و فرزندش امام حسن علیه السلام در سامرّا سكنى فرمودند و در محله عسكر

  بدین سبب آن بزرگواران به آن مكان منسوب شدند و ((عسكرى)) نام گرفتند.

  آن حضرت در سال 254 هجرى (طبق روایات شیعه) به دست پلید معتز، خلیفه عباسى با سم به شهادت رسیده است.

  امام هادى علیه السلام در ایام خود با هفت تن از خلفاى عباسى: ماءمون، معتصم، واثق، متوكّل، منتصر، مستعین و معتز معاصر بوده است.

  در عهد معتصم، سال 220 بود كه پدر بزرگوارش در بغداد با سم شهید شد.

  حضرتش در مدینه بود و به امر خدا و معرفى امامان گذشته به امامت رسید و به نشر تعالیم دینى مى پرداخت تا زمان متوكّل فرارسید.

  متوكّل در سال 243 در اثر سعایت هایى كه كرده بودند، به یكى از امراى دولت خود ماموریت داد

  كه آن حضرت را از مدینه به سامرّا - كه آن روز پایتخت و عاصمه خلافت بود - جلب كند و نامه اى

  مهرآمیز با كمال تعظیم (!!) به آن حضرت نوشت و تقاضاى حركت و ملاقات نمود.

  البته پس از ورود آن حضرت به سامرّا، در ظاهر اقداماتى به عمل نیامد. ولى در عین حال آنچه مى توانست در فراهم آوردن وسایل اذیت و هتك آن حضرت كوتاهى نمى كرد و بارها به منظور قتل یا هتك، امام را احضار كرده و به امر وى خانه اش را تفتیش نمودند.

  متوكّل در دشمنى با خاندان رسالت در میان خلفاى عباسى نظیر نداشت. به ویژه با حضرت امیرمومنان على علیه السلام دشمن سرسخت بود و آشكارا به حضرتش ناسزا مى گفت و مرد

  مقلّدى را موظف داشت كه در بزم هاى عیش تقلید آن حضرت را درمى آورد و خلیفه مى خندید.

  وى در سال 237 هجرى امر كرد قبه و ضریح حضرت امام حسین علیه السلام را در كربلا، هم

  چنین خانه هاى بسیارى كه در اطرافش ساخته بودند، ویران و با زمین یكسان نمودند و دستور داد كه آب به حرم امام بستند و زمین قبر مطهر را شخم و زراعت كنند تا به كلى اسم و رسم مزار فراموش شود.

  در زمان متوكّل وضع زندگى سادات علوى - كه در حجاز بودند - به مرحله رقت بارى رسیده بود،

  چنان كه زن هاى ایشان هیچ گونه ساتر نداشتند و عده اى از ایشان یك چادر كهنه داشتند كه در اوقات نماز آن را به نوبت مى پوشیدند و نماز مى خواندند. نظیر این فشارها را به سادات علوى - كه در مصر بودند - نیز وارد مى ساخت.

  امام هادى علیه السلام به شكنجه و آزار متوكّل صبر مى فرمود تا آن خلیفه نابه حق در گذشت و پس از وى، منتصر، مستعین و معتز روى كار آمدند و به دسیسه معتز، آن حضرت مسموم و شهید شد.

  اغلب روات و مورخین گویند: آن حضرت در نیمه ذى حجه سال 212 در ((صریا))- موضعى در حوالى مدینه - دنیا را به نور خود منور فرمود. بعضى دوم - یا پنجم - رجب را ذكر كرده است.

  والده معظمه اش ((سمانه)) مغربیه و معروف به سیّده است كه و كانت من القانتات. محدث قمى رحمة الله از ((جنات الخلود)) نقل مى نماید كه آن مخدره در زهد و تقوى مثل و مانندى نداشت و بیشتر اوقات روزه بود.

  شمائل امام هادى علیه السلام را این گونه توصیف كرده اند.

  حضرت متوسط القامة بود، روى سرخ و سفید، چشم هاى فراخ، ابروهاى گشاده و چهره دلنشین داشت، كه هر مغمومى كه بر روى مباركش نظر مى كرد، غم او زایل مى گشت و محبوب القلوب و صاحب هیبت بود، و در راه رفتن قدم ها را كوچك مى گذاشت، و پیاده رفتن بر آن حضرت دشوار بود.

  نقش خاتم آن حضرت علیه السلام الله ربى و هو عصمتى من خلقه بود. انگشتر دیگرى داشت كه در آن نقش بودحفظ العهود من اخلاق المعبود.

  سید بن طاووس رحمة الله روایت كرده كه جناب عبدالعظیم حسنى گوید: حضرت امام محمد تقى علیه السلام این حرز را براى پسرش حضرت امام على النقى علیه السلام آنگاه كه آن حضرت كودك بوده و در گهواره جاى داشت نوشت و او را تعویذ مى كرد و آن حضرت اینتعویذ را به اصحاب خود امر مى كرد و آن حرز چنین است:

  بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم. اللهم رب الملائكة و الروح.

  تمام این تعویذ در ((مهج الدعوات)) آمده است و تسبیح آن حضرت هم این گونه بود.

  سبحان من هو دائم لا یسهو، سبحان من هو قائم لا یلهو، سبحان من هو غنى لا یفتقر، سبحان

  الله و بحمده.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 فروردین 1395 12:00 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 21 فروردین 1395 08:57 ق.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 21 فروردین 1395 08:57 ق.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی شنبه 21 فروردین 1395 08:56 ق.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی سه شنبه 17 فروردین 1395 12:54 ب.ظ نظرات ()
  لاله ها، رنگ به رنگ
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی سه شنبه 17 فروردین 1395 08:31 ق.ظ نظرات ()

  با فرا رسیدن فصل بهار و گرم شدن هوا ، گیاهان صحرا روییده و زیبایی وصف ناشدنی را به منطقه می بخشد  این فصل نه تنها از جهت زیبایی و عطر آگین شدن فضا  با سایر فصول قابل مقایسه نیست بلکه خوراک اهالی روستا نیز بالطبع  باسایر فصول متفاوت شده و بیشتر به سمت غذاهای گیاهی روی می آورند، بعنوان مثال دراین فصل بیشتر  از غذاهایی مانند سرموک ، بَرَنی ، قنُه و………استفاده میکنند  و اما سرموک  گیاهی است دقیقا مشابه پیازچه ولی با بویی بسیار تند و غیر قابل تحمل ( برای برخی افراد) که بیشتر در مزارع زعفران و خریگ(زمین کاشت نشده ) می روید ،

  binabaj91.mihanblog.com
  2T4K

  در روستای بیناباج خانمها به مزارع اطراف روستا رفته و ضمن سیر و گردش و استفاده از فضای سبز روستا مقداری سِرموک می چینند و آنرا تمیز کرده با آب نمک می شویندو سپس با مقداری آب آنرا پخته که پس از پخته شدن بوی آن از بین میرود و پس از پخته شدن به مقدار مورد نیاز تخم مرغ به آن اضافه کرده و بعنوان یک وعده غذایی از آن استفاه میکنند که بسیار هم لذیذ می باشد.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 فروردین 1395 08:33 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی سه شنبه 17 فروردین 1395 08:27 ق.ظ نظرات ()

  با آمدن فصل بهار و زمان شیر دهی گوسفندان یکی از غذاهای مقوی و لذیذ که مورد علاقه روستاییان عزیز بویژه همولایتی های عزیزمان می باشد « چنگال یا چنگالی » است.

  این غذای خوشمزه از فراورده های لبنی شیر بنام « سرشیر » درست می شود .

  نحوه تهیه :

  مقدار قابل توجهی از شیر و سرشیر گرفته شده از روی شیر جوشانده را با شیره انگور مخلوط کرده و سپس در ظرف بزرگی نان را ریز می کنند . در ادامه با مخلوط این دو با دست خوب هم می زنند(اصطلاحا تلید می کنند) و پس از آن نوش جان می فرمایند.

  آماده کردن و میل کردن این غذای خوشمزه را معمولا خانواده ها در آخر هفته با حضور فرزندانشان برنامه ریزی می کنند.

  Picture 234 (Copy)

  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 فروردین 1395 08:29 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجتبی تقوایی یکشنبه 15 فروردین 1395 09:40 ق.ظ نظرات ()


  آخرین ویرایش: یکشنبه 15 فروردین 1395 09:49 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic